Листна превръзка на стайни растения и цветя

ПРАВИЛА ЗА ХРАНЕНЕ НА КОРАНИ ЗА ДОМАШНИ ЦВЕТОВЕ

Листна превръзка на домашни цветя

Листно хранене на стайни растения

Пръскането с хранителни разтвори дава бърз ефект. Те са особено добри през лятото, когато растенията са стресирани от жегата. Но съсредоточаването само върху листната превръзка не си заслужава - те не заместват торенето на почвата.

ПОЛЕЗНИ СЪВЕТИ

Избършете прах от листата преди пръскане, така че храненето да се усвоява по-добре.

Доброто време за процедурата е сутрин..

Напръскайте листата от двете страни. Ако зеленината е малка или се събира в изход, настройте пръскачката на най-добрия спрей.

Невъзможно е едновременно да се извършва коренно и листно хранене. Редувайте ги. основното нещо, така че интервалът между тях да е поне 14 дни.

Периодичното пръскане с обикновена вода също има благоприятен ефект върху развитието на растенията..

КАКВО ДА СЕ СЪДЪРЖА С ХРАНЕНЕ НА КОРЕБ?

Подходящ е всеки водоразтворим препарат, в инструкциите, за които е посочена дозировката за хранене върху листа.

ЗА КОИТО РАСТИТЕЛНИ ХРАНЕНЕ НЕ ПРИЛАГАТ

Saintpaulia, глоксиния, streptocarpus, peperomias, долнолистни бегонии, пеларгонии.

Как проводить подкормки «по листу» и правильно опрыскивать комнатные растения?

СТИМУЛИРАНИ ЦВЕТИ

От прости и достъпни биостимулатори, които са подходящи за пръскане на домашни цветя, Препоръчвам янтарна киселина. В аптеките може да се намери под името "бутадиен".

Използвам в дозировка 0, 1 г на 1 л вода.

Сукциновата киселина засилва имунитета на растенията, повишава устойчивостта на стрес, стимулира образуването на корени и растежа на нови издънки, ускорява началото на цъфтежа. Пръскането по листата също помага при реанимация на отслабени екземпляри. (концентрацията може да се удвои). Орхидеите реагират на седмични третирания с цветни стрели и повече пъпки.

За домашно приготвяне на витаминни разтвори (напр, ампула В12 на литър вода) отрицателен.

Дозата е много по-висока от необходимата за растенията. Съветвам ви да използвате специално подбрани състави с проверена концентрация и съотношение на веществата.

ХРАНЕНЕ НА КОРЕБИ ЗА ВЪНШНИ РАСТЕНИЯ – ВИДЕО

Листовая или внекорневая подкормка для комнатных растений!

© Автор: Иван НАЛЕЦКИЙ, биолог, R. Петрозаводск

4 мисли за „Листна превръзка на стайни растения и цветя”

  1. Как часто в профилактических целях можно применять «Экосил», Епин, «Циркон»? И что для растений в данном случае полезнее: полив под корень или опрыскивание по листьям?
    Полина КАЦ

    1. Перечисленные препараты рекомендуют применять в начале каждой фазы развития растений не чаще одного раза в месяц согласно дозировке. В сентябре еще можно обработать цветы, особенно перенесенные с улицы в дом. При стрессовой ситуации: залив, пересушка, хипотермия, болезни и вредители — иммуностимуляторы используют раз в 7-10 дней до выздоровления растения. Трябва да се помни, что эти препараты легко разлагаются на свету и в щелочной среде, поэтому желательно подкислять воду для приготовления раствора и применять вечером или в затемненном помещении.
      «Эпином» и «Экосилом» обрабатывают только надземную часть растений — полив почвы ими бесполезен. А вот «Цирконом» можно наряду с опрыскиванием поливать растение под корень — он отличный стимулятор корнеобразования.

      Мария САДОВСКАЯ, биолог

  2. Раиса ПАВЛОВА, R. Смоленск

    Можно ли использовать суперфосфат для подкормки комнатных растений и как часто?

    1. Ценность суперфосфата заключается в раст
      воримых в воде соединениях фосфора, которые хорошо усваиваются растениями. Его используют не только в открытом грунте, но и в комнатном цветоводстве. Применяя удобрение, необходимо учитывать особенности его различных вариантов.
      В простом суперфосфате масса усваиваемого фосфора составляет около 20%. Он не растворяется полностью, слегка подкисляет субстрат.
      Двойной суперфосфат — более концентрированное удобрение с содержанием усваиваемого фосфора 43-49%.
      Освен това, выпускается аммонизированный суперфосфат, които на, помимо фосфора, содержит азот (да се 3%).
      Перечисленные виды удобрения используют как в жидком, так и в сухом виде, особенно гранулированный суперфосфат. Его добавляют в земляные смеси для различных комнатных растений (от сенполий до кактусов) в качестве удобрения пролонгированного действия.
      Обычно рекомендуют прменять раствор простого суперфосфата из расчета —6 г на 1л воды. Для некоторых культур (орхидеи, Геснериеви) нужна меньшая концентрация.
      Фосфор обеспечивает рост и развитие растений, цветение и плодоношение, поэтому жидкие подкормки суперфосфатом можно проводить с весны до осени 1 – 2 веднъж месечно. Для красивоцветущих комнатных растений они особенно полезны в период бутонизации и цветения.

      Михаил МАНЬЯКОВ., руководитель клуба любителей комнатных растений «Соцветие», R. Гродно

Оставете коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван.