Хоя е месест – расте не с лоза, а с храст

HOYA MYSTERY – ГРИЖА ЗА ЦВЕТЯ В ДОМАШНИ УСЛОВИЯ

Хоя е месест - снимка

Хоя е месест – снимка

Веднъж един приятел предложи подарък хоя като подарък. Но никога не смеех да взема цветето. мислех, че грижата за него е отговорен бизнес, така че по-добре да го гледам на място. Освен това домакинята предупреди, че едно растение може да хвърли листа и цветя, ако го смущавате.

ХОЙЯ – ОТ ЛИАНА ДО БУШ

В началото Хоя беше лоза с метър стъбла. Тогава приятел отряза (през пролетта) резници и ги засади в една саксия. Оказа се сладък пухкав храст.

Оказа се, издънки с 3-4 двойки листа корени добре във вода, но можете да го изсушите и да го поставите точно в пясъка.

ЦВЕТНИ БАРОВЕ НЕ ТЪРСЕТЕ!

Хоя обича дифузна светлина. Предпочита да расте на прозорци с изток или запад. Лошо понася топлината - листата пожълтяват. Поливайте го умерено, през зимата - оскъдни.

Подхранват се с минерални торове от края на февруари до август на всеки две седмици.

Растението цъфти с тази грижа от юни до октомври. Когато избледнее, премахнете изсушените цветя, но не и дръжки. Нови цветя ще се формират върху тях през следващата година..

МЪРТАТА ЗЕЛЕНА HOYA НАПРАВИ ТОЧНО ВЪРХЕНА, ОТНОСНО, РАСТИНА СЕ НАЗВА ВАСА ИЛИ ВАКС IVY.

© Автор: Валентина АНДРУШЕНКО, R. Харков

ВОСКОВОЙ ПЛЮЩ или ХОЙЯ. Общие правила ухода в домашних условиях


РАСТЕЩЕ HOYA – ПАРЦЕЛ И ГРИЖА, СЪВЕТИ И ОТЗИВИ


HOYA MYSTERY – УСМИРЯЮ ВЕРХОЛАЗА

Моят восъчен бръшлян на северозападния прозорец вече стигаше до корниза и щеше да се изкачва по -нататък, ако

За да направим хоята месеста (Хоя месеста) доволен от обилен ароматен цъфтеж (чадърни съцветия се образуват дори в края на есента и началото на пролетта) и не се разболя, Спазвам прости правила за грижа.

Температура на съдържанието през отоплителния сезон, когато растението е в "покой", не намалявайте и не използвайте подсветка. Но той се нуждае от висока влажност, в противен случай изпуска пъпки. Периодично пръскам листата (не цветя!) от бутилка със спрей, избършете праха с влажна гъба.

Редовно проветрявам стаята през цялата година, избягване на течения.

От ноември до януари поливам хоята веднъж a 2 седмици със стояща вода, без застой на влага. Два пъти годишно (през есента и пролетта) организирайте топла вана: пот 1/2 Слагам височините в леген за половин час.

Подхранвам растението от пролетта до есента 2 веднъж месечно със сложна "минерална вода" за цъфтящи видове - 50-75% върху дозировката, през останалото време - на "гладна дажба" периодично не прищипвайте върха на стъблата (между другото, Правя без подкрепа - връзвам камшиците). Когато храстът избледнее, Премахвам най -дългите издънки. Но не докосвам старите дръжки - това е "инкубатор" на пъпки.

© Автор: Ирина РОССИЙСКАЯ, R. Минск

Хоя – сказочный цветок, съвети за грижи.

Tags:

8 мисли за „Хоя е месест – расте не с лоза, а с храст”

  1. Мне хотелось бы добавить про народные, подручные средства, которыми я не раз пользовалась для драцен, орхидей, стефано-тиса, север.
    Протираю листья (фикус опрыскиваю) разбавленным молоком — 1 ст.л. на 3 ст.л. вода. Жидкости беру кипяченые.
    С кожуры банана убираю остатки белой мякоти и поверхностью шкурки протираю листовые пластинки. Сигурен, дело долгое (тот же стефанотис — сколько листьев!), но оно того стоит.
    Перед наведением красоты мою растения под душем.

  2. Людмила УЛЕЙСКАЯ

    Xхойя мясистая, или восковой плющ

    К осени эта жизнестойкая лиана часто уже завершает свое ароматное цветение. Но ни в коем случае не обрезайте отцветшие соцветия. Ведь на них в следующем году опять образуются цветки. Поливайте растение умеренно после просыхания верхнего слоя грунта. Температура на съдържанието през зимата - не по-ниска +12-14 град. Место расположения: светлина. В тесном горшке хойя цветет более обильно, поэтому не пересаживайте ее до тех пор, пока это не станет неизбежным. Не трогайте хойю после того, как появились бутоны.

    1. Черенки у большинства представителей этого рода приживаются очень долго. Даже после появления множества корней растение «тугодумит», может просто сидеть в замершем состоянии. Затем быстро выпускает молодой лист или побег и опять останавливается в росте. В таком цикличном состоянии черенки способны находиться от года до двух лет. И вот однажды запускается невидимый механизм, процесс идет стремительно и бесповоротно. Не успеешь оглянуться, как из веточки с парой листьев получилась лиана. Ее обрезка (след цъфтежа) стимулирует ветвление, и через время даже из одного черенка вырастает пышный водопад зелени. АЗ СЪМ, напр, не ждала, а посадила в горшок сразу несколько побегов. Наличие точки роста на черенке не имеет значения, поэтому одну плеть делю на фрагменты с 2-3 междоузлиями и сажаю в рыхлый субстрат, в тепличку.
      При укоренении грунт должен быть всегда умеренно влажным.

      ХАРАКТЕРИСТИКИ НА СЪДЪРЖАНИЕТО
      Хойя прекрасная (Hoya bella) любит прямые лучи, но после адаптации, и равномерный полив, без пересушек и переувлажнений. Отзывчива к душу и опрыскиванию, так как легко подвергается нападению паутинного клеща. В отличие от других видов это растение без проблем зацветает в большом горшке, основното нещо, предоставить побольше яркого солнечного освещения и не переусердствовать с поливом.

      Лилия МАЛЦЕВА, agrochemist, R. Нови Оскол

  3. Любовь ЖУКОВА. Иркутская обл.

    Долгое время развешивала хойю мясистую (уже пятое поколение) по стене. Но, учитывая длину побегов (Повече ▼ 4 m), вьющуюся красавицу было сложно мыть и за ней ухаживать. Решила «пустить» ее снизу вверх.
    Теперь в качестве декоративных лестниц лиану держат две сухие березки, которые принесла из леса, обрубив ветки так, чтобы они напоминали ступени. Более часа занял процесс перевалки растения в кашпо пообъемнее, затем еще столько же времени пришлось «уговаривать» плети занять вертикальное положение. В таком виде хойе гораздо комфортнее, нет потери побегов и листьев, и она служит прекрасным украшением комнаты. А содержание стало намного удобнее. Однако отмечу, что приучать растение лучше с юного возраста (отростка).

  4. Можно ли размножать хойи листовыми черенками (листом)? Как да го направя правилно? Есть ли особенности данного способа?

    1. У крупнолистных представителей этого рода листья уверенно укореняются, и на этом процесс обычно заканчивается. Дальше они могут жить так годами: лист с корнями. Шанс получить детку — меньше 50%, но теоретическая вероятность существует. Поэтому формально — да, хойи можно размножить отломанными листьями без почек, вопрос только в сроках и в итоговой вероятности увидеть когда-либо детку от такого листа. Он способен погибнуть как от старости, так и от не очень оптимальных условий содержания и детку не дать.

      Петр ЛАПШИН, СТАНИСАВЛЕВИЧ. Biol. наука, R. Москва

  5. Эта жизнестойкая суккулентная лиана не требовательна к условиям освещения, но в более тенистом месте не цветет. Идеальны для растения окна с ориентацией на восток, юг или запад. Летом восковой
    плющ активно развивается, поэтому поливайте его обильно. Во время цветения не допускайте, чтобы субстрат пересыхал. Старайтесь резко не менять хойе условия содержания, так как она может сбросить бутоны. Чтобы растение цвело, не высаживайте его в чересчур большой горшок. Если побеги слишком отросли (за отведенные вами пределы), отрежете ги.

Оставете коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван.